هشت نکته برای اینکه در روزهای آغازین کار خود موفق باشید:

  1. کاملاً حرفه‌ای خودتان را معرفی کنید. اعتماد به نفس داشته باشید. رفتاری بالغ از خود بروز بدهید. گشاده رو باشید و لباس مناسبی بپوشید. منظور از پوشش مناسب؛ پوششی است که برای محل کار حرفه ای به نظر برسد. سعی کنید سبک پوششتان شبیه سایر افراد سازمان باشد.
  2. منابع سازمانی را بشناسید. همکارانتان را بشناسید. سیستم‌ها و ابزارهای مورد نیاز خود را شناسائی کنید و نحوه دسترسی به انها را بپرسید. بفهمید که ملزومات اداری خود را از کجا تأمین کنید. اگر کامپیوتر شما خراب شد؛ باید با چه کسی تماس بگیرید. منتظر نباشید که همه چیز را مدیرتان به شما بگوید. شما خودتان به سراغ یافتن این موارد بروید.
  3. همکارانتان را ببینید و اسامی‌شان را به خاطر بسپارید. صبر نکنید تا کسی شما را به سازمان معرفی کند؛ خودتان برای ایجاد روابط کاری پیشقدم شوید. حتماً لیستی از تلفن‌های داخلی و آدرس ایمیل همکارانتان تهیه کنید.
  4. کارتان را جدی بگیرید. هدف کاری خود را مشخص کنید و تلاش کنید تا به آن برسید. گاهی اوقات مدیرتان کارهائی را به شما محول می‌کند تا آن‌ها را به طور صحیح انجام دهید. اگر او این کار را نکرد؛ خودتان وظایفی را مشخص کنید و اقدامات ابتکاری در این خصوص انجام دهید. بدانید که باید به چه کسی گزارش دهید. ممکن است در بعضی موارد مجبور باشید گزارش کار خود را به فرد دیگری در واحد دیگری ارائه کنید. هر وقت سوالی داشتید؛ به مدیر یا سرپرست خود مراجعه کنید.
  5. روابط اجتماعی ایجاد کنید. انسان موجودی اجتماعی است؛ لذا روابطی که ایجاد می‌کنید، می‌تواند در موفقیت شما اثرگذار باشد. افرادی که در محل کار خود روابط مناسبی دارند؛ در کارشان موفق‌تر ظاهر می‌شوند. فرصت‌های رسمی‌و غیررسمی را برای نزدیک شدن به همکارانتان غنیمت شمرید. اگر همکارانتان هنگام ناهار دور هم جمع می‌شوند، حتماً به آن‌ها بپیوندید.
  6. اصول اداری را رعایت کنید. همواره به موقع در سرکار حاضر شوید؛ به وقت دیگران ارزش قائل شوید. در استفاده از ایمیل و تلفن‌ها اصول و مقررات را رعایت کنید. سعی کنید که داوطلب کمک به دیگران باشید.
  7. به دنبال اخذ بازخورد باشید. بعضی از مدیران زمان کافی برای ارائه بازخورد ندارند و یا به صورت شفاف به شما بازخورد نمی‌دهند. در اینصورت حتماً از نظر مدیر خود را بپرسید، اگر بازخورد مثبتی به شما ندادند، ناراحت نشوید؛ گاهی باید بدانید که چگونه کاری را متفاوت انجام دهید تا نتیجه بهتری بگیرید.
  8. زیاد به خودتان سخت نگیرید. طبیعی است که در روزهای اول کاری خود؛ کمی سردرگم باشید؛ زیرا چیزهای زیادی باید یاد بگیرید و افراد زیادی را ملاقات می‌کنید. همکارانتان هم شما را درک می‌کنند و می‌دانند باید مواردی را یاد بگیرید تا بتوانید مشارکت بهتری داشته باشید. به یاد داشته باشید که شما از طریق فرایند مصاحبه وارد شرکت شده‌اید؛ لذا حداقل یک نفر باور داشته است که شما لیاقت آن جایگاه را در سازمان دارید؛ آرامش خود را حفظ کنید و خود را به سرعت با شرایط تطبیق دهید.

 

 

 

رسالت اصلی کارباما در راستای ایجاد فرصت‌های برابر جهت استخدام و بکارگماری سرمایه‌های انسانی توانمند بنا نهاده شده است.

تماس با ما

شرکت کاریابی کارباما

ایران . تهران . جردن

contact@karbamaa.com