فرهنگ سازمانی و روش های شناسائی آن برای افراد جدید الاستخدام

همانگونه که هر کشور فرهنگ خاص خود را دارد؛ هر سازمانی هم شخصیت و فرهنگ مخصوص به خود را دارد. شخصیت یک شرکت توسط افراد آن شرکت (کارکنان و کارفرمایان) شکل می‌گیرد. هر شرکتی؛ تشریفات؛ مدل‌های ارتباطی و روش‌های انجام کسب و کار ویژه‌ای دارد. سازمان‌ها؛ قوانین و الگوهای پذیرفته شده؛ اما نانوشته‌ای دارند که فرد جدیدالاستخدام باید آن‌ها را یاد بگیرد. برای مثال؛ وقتی که بخواهید با مدیر یا همکاران خود در مورد موضوعی صحبت کنید؛ می‌توانید نزدشان بروید و با آن‌ها حرف بزنید و یا باید برایشان نامه‌ای ارسال کنید؟ شاید هم یک برنامه تنظیم جلسات برای بررسی این موضوعات وجود داشته باشد؟ آیا روال این است که مدیر شما به نزدتان بیاید و یا شما به دفتر کار او بروید؛ برای اینکه بتوانید در شرکت به خوبی کار کنید؛ هم باید فرهنگ و ارزش‌های سازمانی را بشناسید؛ هم باید به آن‌ها احترام بگذارید.

اقدامات شناسائی فرهنگ

 1. مشاهده گر و شنونده خوبی باشید:

 در هنگامی که در محل جدیدی مشغول به کار می‌شوید، اولین و مهم‌ترین کاری که انجام می‌دهید، این است که دقیق باشید و با دقت به محیط کارتان توجه کنید. هر شرکتی محیط کار متفاوتی دارد. توجه کنید که افراد آن سازمان چه می‌گویند و چگونه رفتار می‌کنند. همه جنبه‌های سازمان را بررسی کنید تا متوجه شوید که میزان رسمی بودن سازمان چقدر است.

مهم‌ترین گام برای شناخت فرهنگ محیط کار این است که ببینید افراد در سازمان شما چگونه لباس می‌پوشند، آیا نحوه پوشش آن‌ها رسمی است یا غیررسمی؟ بهتر است قبل از اولین روز کاری خود، از امور اداری شرکت بپرسید که نحوه پوشش شما چگونه باید باشد؛ در اینصورت، اولین روز کاری خود؛ با لباسی مناسب با فرهنگ سازمانی ظاهر می‌شوید.

یافتن پاسخ سؤالات زیر به شما کمک می‌کند تا فرهنگ سازمانی را بشناسید:

 •  آیا افراد به راحتی با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند و در اتاق‌هایشان باز است یا خیر؟
شما باید بتوانید قوانین نانوشته محل کاری خود را بشناسید و سپس رفتار خود را با محیط کاری خود وفق دهید.
 • –           همکاران با یکدیگر چگونه احوالپرسی می‌کنند؟ آیا به یک سلام گفتن غیررسمی اکتفا می‌کنند؟
 • –           همکاران شما با مدیران و مشتریان چگونه برخورد می‌کنند؟
 • اطلاعات کلیدی را جمع آوری کنید:

سعی کنید که اطلاعات مهم را راجع به شرکت خود کسب کنید. این کار در شرکت‌های بزرگ و پرسابقه راحت‌تر امکان پذیر است. شما براحتی می‌توانید از وب‌سایت شرکت اطلاعاتی را استخراج کنید. بهتر است برای این کار از مواردی نظیر تاریخچه شرکت؛ محصولات و چشم‌انداز شرکت شروع کنید. اطلاعاتی در خصوص بیانیه مأموریت شرکت؛ اهداف، ارزش‌ها و تصویر شرکت (برند)، کسب کنید. وب سایت، منابع استخدامی، گزارشات مالی سالیانه و رسمی شرکت را بررسی کنید.

با مطالعه این منابع؛ باید به این سؤالات پاسخ دهید؟

 • شرکت خدماتی است یا تولیدی؟
 • کسب و کار خانوادگی است و یا بر نیروهای کف سازمان توجه دارد؟
 • آیا به صورت رقابتی اداره می‌‌شود و یا مبتنی بر مشارکت و حاکمیت شرکتی است؟
 • آیا شرکت باشگاه ورزشی دارد و یا تسهیلات استفاده از باشگاه ورزشی در تعهدات شرکت به کارکنان وجود دارد یا خیر؟

اطلاعات فوق ارزش‌های سازمان را نشان می‌دهد و مشخص می‌کند که به چه طریقی از کارکنان حمایت می‌کند.

بپرسید که چه نوع آموزش‌هائی را دریافت می‌کنید؟ بعضی از سازمان‌ها آموزشهائی را به قبل از شروع کار به شما ارائه می‌دهند. از زمان آموزش خود بهترین بهره را ببرید. به طور مثال؛ اگر شما در واحد فروش هستید، قبل از آنکه آموزش شروع بشود، خودتان در مورد محصولات مطالعه کنید.

در مورد صنعت شرکت اطلاعات کسب کنید. رقبای شرکت چه کسانی هستند؟ بازار هدف شرکت کجاست؟ تأمین کنندگان شرکت کدام سازمان‌ها هستند؟ آینده صنعت و شرکت چه روندی را خواهد داشت؟ سعی کنید اطلاعات مرتبط با صنعت شرکت را همواره دنبال کنید. این امر نباید تنها در مورد روزهای اول کاری شما اتفاق بیفتد.

 • قوانین شرکت را بیاموزید:

کار در محیط کاری جدید؛ با نیاز به تغییر و سازگاری همراه است. این بدین معنا نیست که شما باید خودتان را تغییر دهید. بلکه باید خود را با شرایط شرکت سازگار کنید. افرادی که تمایلی به سازگاری و تغییر ندارند، در سازمان‌ها ماندگار نخواهند بود.

هرچند که شرکت‌ها در اکثر موارد شبیه یکدیگر هستند، اما هر کدام روشی خاص برای انجام کارهایشان انتخاب می‌کنند. در اولین روزهای کاری، شما براحتی متوجه می‌شوید که شرکت چگونه عمل می‌کند. اما کار دشوار، یافتن تمایز شرکت، با سایر شرکت‌هاست.

هر شرکت مجموعه قوانین، مقررات و دستورالعمل‌های خاص خود را دارد. بعضی از این موارد براحتی قابل شناسائی هستند. اما بعضی دیگر در نگاه اول آشکار نیستند. سطحی که به سادگی قابل رویت است عبارت‌اند از: ساختمان شرکت، فرایندهای کاری، اطلاعات و بروشورها بر روی دیوارها. سطح دوم ارزشهاا، اهداف، استراتژی‌های و فلسفه شرکت هستند که قابل رویت نیستند. در زیر این دو سطح، یک لایه پنهان وجود دارد و آن عقاید نهفته حاکم بر سازمان است.

به طور مثال در سطح اول از شناخت؛ می‌توانید ببینید که آیا شرکت باشگاه یا مهدکودک دارد یا خیر؟ در دومین سطح شناخت، می‌توانید به این موضوعات بپردازید که شرکت تا چه اندازه تلاش می‌کند محیط کار آرام و راحت باشد. آیا این نیاز وجود دارد که کارکنان از این سر شهر با آن سر شهر بروند تا کودکان خود را به مهدکودک بسپارند و یا به باشگاه ورزشی بروند. عقیده پنهان حاکم در شرکت مذکور؛ مبتنی بر این تفکر است که اگر کارکنان شرکت سالم باشند و نگرانی بابت فرزندان و خانواده خود نداشته باشند؛ استرس کمتری خواهند داشت و بهره ور تر خواهند بود. این سازمان به سلامتی کارکنان و تعادل بین کار و زندگی آن‌ها، ارزش می‌دهد.

 • سرعت و شتاب شرکت را اندازه‌گیری کنید.

هر سازمانی؛ برنامه زمانی خاص خود را دارد. بعضی از شرکت‌ها، در انجام پروژه‌ها، کندتر عمل می‌کنند و برخی دیگر سریع‌تر پروژه‌های خود را اجرا می‌کنند. فرد جدیدالاستخدام باید بداند که سرعت شرکت چگونه است و شرکت چگونه با صنعت مرتبط همگام است. بعضی از شرکت‌ها، تقویم‌هائی دارند که نشان می‌دهد چه زمانی محصولی باید به بازار عرضه شود و یا چه موقع، خدمات خاصی باید ارائه شود. به طور مثال صنعت مد و پوشاک فصول خاصی بیشتر فعال است و یا خدمات حسابداری در زمانی از خاص ارائه می‌‌شود.

دقت داشته باشید که در شرکت چگونه تصمیم گیری می‌‌شود و برای تبدیل یک ایده به عمل چه گامهائی ضروری است.

 • زبان محل کار خود را بیاموزید

ممکن است در اولین روزهای کاریتان، با واژه‌هائی برخورد کنید که معنی آن‌ها را ندانید. ممکن است بعضی از واژه‌ها مخفف بعضی از کلمات باشند و یا شرکت بنا به ضرورت از آن واژه‌ها استفاده کرده است. واژه‌هائی مانند دپارتمان IT و… از این گروه واژه‌ها هستند. در خصوص این لغات حتماً سؤال بپرسید؛ و مطمئن باشید که افرادی در سازمان هستند که بتوانند راجع به آن‌ها به شما توضیح دهند.

 • در جلسات اجتماعی سازی حاضر شوید.

 بعضی از شرکت‌ها برای افراد تازه وارد برنامه اجتماعی سازی و معرفی شرکت تنظیم می‌کنند. این جلسات برای آشنائی کلی با شرکت بسیار ضروری است. جلسات اجتماعی سازی در شرکت‌های کوچک اغلب به صورت غیررسمی اجرا می‌‌شود.

اگر شرکت، منابعی را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ حتماً این منابع را به خوبی مطالعه کنید. اگر شرکت منابع اطلاعاتی در اختیارتان نذاشت؛ حتماً درخواست کنید تا منابعی را به شما بدهند. منابع اطلاعاتی شرکت که شناخت کاملی به شما می‌دهند؛ عبارت‌اند از: سیستم جبران خدمات؛ تعطیلات شرکت، قوانین مربوط به پوشش و غیره… بسته اطلاعاتی را به خوبی مطالعه کنید تا قوانین و مقررات شرکت را به خوبی بشناسید.

می‌توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از وب سایت شرکت استخراج کنید؛ اخبار روابط عمومی شرکت نیز منبع مناسبی برای کسب اطلاعات در خصوص شرکت است.

 • مستندات قراردادی و استخدامی

اگر واحد منابع انسانی مستنداتی مانند برگه قرارداد و… در اختیار شما قرار می‌دهد؛ سریع آن‌ها را امضاء کنید. اگر در مورد آن‌ها؛ نیاز به اخذ اطلاعات دارید؛ حتماً از نماینده منابع انسانی؛ همکار یا مدیر خود بپرسید. مدارک تکمیل شده را سریع به واحد منابع انسانی تحویل دهید. در نظر داشته باشید که شرکت از شما یک حساب بانکی می‌خواهد تا حقوق و مزایای شما را مستقیم به آن واریز کند. تحویل سریع مدارک؛ حس مناسبی به کارکنان امور اداری می‌دهد و نشان دهنده این است که شما فردی مسئول هستید.

 • در خصوص حقوق و مزایای خود اطلاعاتی کسب کنید.
 • ·          مرخصی‌‌ها:. هر شرکتی در سال دو هفته مرخصی دارند که در تقویم شرکت ثبت شده است. علاوه بر این، از شرایط و نحوه اخذ مرخصی‌‌های بدون حقوق و با حقوق؛ مرخصی‌های به علت بیماری، مرخصی زایمان و…… باید اطلاعاتی کسب شود
 • مزایای درمانی: در خصوص بیمه‌‌های درمانی دندانپزشکی، بیمه‌های تکمیلی درمان و… اطلاعات جامعی کسب کنید. سیاست‌ها و بندهای قراردادی بیمه‌ها را به خوبی مطالعه کنید. نسبت به حق بیمه بپرسید. مدت انتظار هر بیمه را بررسی کنید. بعضی از شرکت‌ها آزمایشات بدو استخدامی دارند و شما باید آزمایشات پزشکی انجام دهید.
 • هنجارهای محل کار خود را بشناسید.
 • یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین این هنجارهای نحوه احوالپرسی صبحگاهی است. به طور مثال در کانادا، احوالپرسی بسیار کوتاه است؛ به گونه ای که افراد یک سلام غیررسمی‌می‌گویند و به سر کار خود بر می‌گردند. برای یافتن فرهنگ احوالپرسی در شرکت؛ باید به خوبی به رفتار افراد دقت کنید و پاسخ سؤالات زیر را پیدا کنید:
 1. افراد چگونه با یکدیگر احوالپرسی می‌کنند؛ پایان روز چگونه از یکدیگر خداحافظی می‌کنند؟
 2. افراد چه هنگام با یکدیگر دست می‌دهند؟
 3. 3-      مکالمات غیرکاری چقدر اتفاق می‌افتد؟ چقدر طول می‌کشد؟ افراد در مورد چه چیزهایی صحبت می‌کنند؟
 4. موضوع بعدی که باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که در روز افراد چقدر به امور شخصی خود می‌پردازند. چقدر امکان تماس‌های شخصی و بررسی ایمیل‌های غیرکاری در ساعات کاری وجود دارد.
 5. سومین موضوع، اوقات استراحت در طول روز است. بعضی از شرکت‌ها زمان استراحت رسمی‌دارند، به گونه ای که در یک زمان خاص افراد چای می‌نوشند و یا ناهار صرف می‌کنند. همواره در نظر داشته باشید که زمان استراحتتان کوتاه باشد؛ مخصوصاً در روزهای آغازین کارتان. زمان ناهار اغلب یک ساعت است. در بعضی از شرکت‌ها، افراد پشت میز کارشان ناهار می‌خورند و در بعضی از شرکت‌ها، از رستوران استفاده می‌کنند. بهتر است در این خصوص مانند سایر همکارانتان رفتار کنید؛ ولی همواره زمان مجاز خود را در نظر بگیرید. در خصوص تسهیلات غذاخوری سؤال بپرسید. اینکه دسترسی به مایکروفر و یخچال دارید یا خیر.
 6. چهارمین موضوع زمان ترک کار است. دقت کنید که آیا همکارانتان رأس ساعت؛ محل کارشان را ترک می‌کنند و یا اگر کاری باشد، بیش از زمان کاری می‌مانند تا آن را انجام دهند. اما مواظب باشید این حس در همکارانتان ایجاد نشود که شما برای اینکه نشان دهید چقدر به کارتان علاقه مندید، بیش از ساعات کاری؛ کار می‌کنید.
 7. آخرین موضوعی که باید مدنظر قرار دهید؛ این است که بدانید چه موقع برای بیماری با شرکت تماس بگیرید. به طور مثال در بعضی از شرکت‌ها، به خاطر سرماخوردگی می‌توانید مرخصی بگیرید؛ چرا صاحبان شرکت معتقدند که فرد بیمار؛ بهره‌وری لازم را ندارد و از طرفی ممکن است باعث بیماری بقیه شود. اما در بعضی از شرکت‌ها؛ بیماری باید بسیار جدی باشد تا فرد بتواند تقاضای مرخصی بدهد. توجه داشته باشید که وقتی بیمار شدید؛ ابتدای صبح تماس بگیرد و با مدیر خود در این خصوص صحبت کنید. حتماً برنامه خود را برای مدیرتان توضیح دهید. بگوئید که چه روزی به شرکت برمی‌گردید.

 

 

 

رسالت اصلی کارباما در راستای ایجاد فرصت‌های برابر جهت استخدام و بکارگماری سرمایه‌های انسانی توانمند بنا نهاده شده است.

تماس با ما

شرکت کاریابی کارباما

ایران . تهران . جردن

contact@karbamaa.com